zdravlje dece
"U vrtićima trenutno vlada velika epidemija stomačnih virusa": Dr Milićević nam otkriva šta je glavni izvor zaraze!
Veoma je važno kog je uzrasta vaše dete
Epidemija stomačnih virusa je ovih dana naročito prisutna kod dece najmlađeg uzrasta. Simptomi se pojavljuju naglo i uključuju bolove u stomaku, povraćanje, dijareju, a vrlo često i povišenu temperaturu.
Kako zaštiti decu od stomačnih virusa u vrtićima i kako da roditelji preventivno deluju u slučaju pojave simptoma, porazgovarali smo sa pedijatrom dr Sašom Milićevićem.
"Svi oblici stomačnih virusa daju iste simptome, a to je dijareja, tj. proliv. Dete obično ima lakšu stolicu i nekada je to praćeno i povraćanjem. Opšte stanje deteta je generalno loše i u takvim situacijama dete odbija da jede i ima loš apetit. Što se tiče psihološkog stanja, dete je neraspoloženo i bledo, a temperatura može, a i ne mora da bude prisutna kod deteta", upozorava dr Milićević.
Kako kaže, od stomačnog virusa najugroženija su odojčad, odnosno deca koja imaju manje od godinu dana. U takvim prilikama treba detetu dati posebnu vrstu tečnosti.
"Kada dete ima stomačni virus, onda mu treba davati tečnost koja sadrži elektrolite, odnosno rastvore, dakle nije dovoljno da im se daje isključivo voda, zato što deca u povraćanjima gube kalijum, natrijum i hlor", objašnjava dr Milićević.
U vrtićima je trenutno velika epidemija stomačnih virusa među najmlađom decom, a najčešći prenos je putem prljavih ruku i pljuvačke:
"Infekcija se u vrtićima prenosi kontaminiranim ručicama, ali se prenosi i u slučaju kada deca dodiruju razne igračke, pa se sama infekcija prenosi jako brzo i preko igračaka.Ali, pored prljavih ručica, infekcija se vrlo često prenosi i uz pomoć pljuvačke", tvrdi doktor i dodaje:
"Da bi se sprečila epidemija stomačnih virusa u vrtićima, deca trebaju često da peru ručice, a poželjno je da sa sobom imaju i sredstvo za dezinfekciju. Kada se ručice poprskaju tim sredstvom, onda se na taj način uništi veliki broj klica."
"Roditelji nakonvpojave prvih simptoma mogu da sačekaju jedan dan, a onda da se jave lekaru, mada u koliko dete ima česte prolive i povraćanja, onda bi trebalo istog momenta da se roditelji obrate lekaru. Sa druge strane, ako dete ima dve ili tri tečne stolice, tada ne mora da se javljaju lekaru. Ali, ukoliko ima više od 7, 8 tečnih stolica, onda je lekarska pomoć neophodna.", kaže doktor Milićević za Espreso.
Osim odlaska kod doktora, roditelji sami mogu preventivno da deluju i da pomognu svom detetu nakon pojave prvi simptoma.
"Ako je u pitanju mala beba, onda postoji opasnost od dehidracije, ako je u pitanju dete školskog uzrasta onda ti simptomi ne predstavljaju opasnost. U tim situacijama roditelji imaju mogućnost da detetu daju probiotik . Isto tako, detetu treba servirati dijetalnu ishranu. U našem narodu važi pravilo:"Sada si bolestan, sada moraš da jedeš", međutim to ne treba tako raditi. Virusi prave upale sluznice creva i upravo zbog toga treba deca da jedu manje, da ne bi imala problema sa varenjem.", zaključuje doktor Milićević za naš portal.
Bonus video:
(Espreso/Miloš Dojčinović)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!